תגובה לנאוה  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   15:24

בהחלט לא להמשיך את הדיון ע"ג התמונה המשובחת של כפיר היקר, מה גם שעקרונית הוא לא דוגמא למה שאורן ואני מתכוונים, רק נוצלה כאן הזדמנות , והכוונה היא בעיקר כלפי תופעה הקיימת אצל  חברים יקרים ומוכשרים אחרים כאן...

אני מצרפת דוגמא קלאסית למה שלא עשיתי בגלל המשפט ששמעתי מטובים ומבינים בתחום : " יוצאים ליום צילום, כשהמטרה היא לחזור עם תמונה אחת מנצחת" ! נכון שיש מקרים בהם קשה לעמוד בזה, הפיתוי לעלות 2-3 טובות מאותה נק', אותו נושא, אותם אובייקטים אך בשינוי קל, הוא גדול. לא תמיד יודעים מה לבחור. לפעמים רוצים שיהיה סט בגלריה וזה לגיטימי ! לפעמים אנחנו מתפתים להעלות תמונה דומה כי אין חומרים חדשים, אין זמן לצלם. כי תמונות אחרות מעניינות ומקוריות נפסלות ואז מהתסכול מעלים משהו חד שבוודאי יתקבל (טעות לעשות את זה). לפעמים השיקול הוא למלא מהר והרבה את הגלריה ( טעות לדעתי, אבל זו רק דעתי ). מפאת חוסר זמן אעצור כאן, למרות שאני רוצה ואחזור בהזדמנות לדבר על ההבדלים בין : ז'אנר דומה,  לוקיישן דומה עם התרחשות ותוצאה שונה לגמרי, ובין הדבר השלישי אליו התכוון אורן ואותו אני מחזקת. תגובה למיכל  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   15:49

נאווה מסכימה איתך ועם אורן

לפעמים יש לי הפסקה ארוכה בלעלות תמונות חדשות - יש לי במחשב מספר לא מועט של תמונות שונות שעדין לא הצגתי והפיתוי  מידי פעם הוא באמת לעלות אותם 

אבל עדין אני חושבת שבאמת עדיף לבחור אחת טובה מכל סדרה , ולאתגר את עצמנו בתמונות שונות , כך שכולם יוצאים מורווחים ( גם הצופים )

(וכפיר הוא באמת לא הדוגמא הקלאסית  לכך .) תגובה לדורון  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   16:14

יופי של דיון רק שאני אומר ש"הגמל לא רואה את הדבשת שלו"

שכל אחד יכנס לתמונות שלו

ויראה כמה תמונות דומות יש לכל אחד מאיתנו

דוגמא

http://www.picshare.co.il/view_picture_heb.asp?pic=79039&FromG=member&mmID=2414

לזו...

http://www.picshare.co.il/view_picture_heb.asp?pic=78122&FromG=member&mmID=2414

כולה שינוי זוית...אורן אין לי שום דבר נגדך אבל אתה פתחת דיון ללא רצונך אולי בתמונה של כפיר

ואצלך נאווה שפתחת את הדיון

דוגמא

http://www.picshare.co.il/view_picture_heb.asp?pic=76032&FromG=member&mmID=3763

לזו

http://www.picshare.co.il/view_picture_heb.asp?pic=75614&FromG=member&mmID=3763

אהה נכון יצרת השתקפות (-:

ויש עוד מלא דוגמאות...תבדכו את עצמכם לפני שיהייה סוף שבוע נפלא לכולנו ושנתעסק רק בתמונות תגובה למערכת האתר  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   16:32

קודם כל חשוב שהדיון החשוב הזה לא יתפתח לפסים אישיים כי אז כולנו רק נפסיד מהעניין.

קודם כל הגמל מכיר היטב את הדבשת של עצמו... אני לא אומר שאני זך כשלג, ואני יכול למצוא תמונות שלי עם הילות HDR וגם תמונות שהפוקוס שלהן לא מושלם. זה אומר שאני לא יכול להעיר לאחרים על הנושאים האלו?

לטעמי שתי התמונות שהצגת הן תמונות שונות מקומפזות בצורה שונה וצולמו מזווית שונה. ובכל מקרה הן נבחרו בקפידה מתוך כ150 פריימים שצולמו באותה הצלילה ולדעתי הן נותנות מבט שונה על אותו האובייקט ומשלימות אחת את השניה.  התמונה עליה הערתי צולמה בדיוק מאותה הזווית עם סיבוב קל של המצלמה , ועבורי היא נראית אותה התמונה בדיוק. אבל שוב... לגיטימי שתחשוב שהתמונות שלי דומות, ואתה מוזמן להעיר לי כשאני חוטא בעניין לדעתך.

ולעניין עצמו:

נראה לי שאנחנו מפספסים את הנקודה העיקרית... בצילום קיימים מספר שלבים. שלב ההכנה , שלב הצילום, שלב העריכה ושלב העיבוד.

שלב העריכה הוא שלב לא פחות חשוב מהשלבים האחרים והוא כולל מיון ובחירת הפריימים המנצחים ככה ששלב העיבוד יהיה קצר במידת האפשר. בשלב הזה מתחילים לצמצם את התמונות ככה שלא ישארו לנו תמונות זהות בשלב העיבוד שהוא האחרון לפני ההגשה.

לעיתים שלב העריכה הוא סיזיפי ומעצבן... צריכים להסתכל על התמונות מכל מיני זוויות, לשאול חברים , משפחה וסתם עוברי אורח מה דעתם ולבסוף נבחרות התמונות המנצחות. ניתן אפילו להיעזר בפורום "תנו לי ביקורת" באתר אם לא מצליחים להגיע למסקנות חותכות.

הנה... הצלחתי לכתוב על הנושא בלי לרדת לפסים אישיים.

 תגובה לאורית  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   18:03

לדעתי יש פה הרבה צלמים עם ז'אנר המייחד כל אחד מהם - כך שגם בלי להסתכל על שם הצלם - כבר ברור מי צילם.

נפלא לראות איך כל צלם מחובר בנימי נפשו לנושא מסויים ואחר - כמו צילומי מאקרו - צילומי שקיעות - צילומי נוף - פרחים - ציפורים ועוד...

אם למשל אני אוהבת צילומי ציפורים - כל תמונה ואפילו של אותה ציפור במעוף - במעוף על רקע שונה - בעמידה ועוד - תרגש אותי מאוד מאוד. בעוד שמי שציפורים ממש לא "בראש" שלו - יסתכלו ולא יבינו מה אני רוצה מהחיים שלו (בעוד שאני חושבת שכל הצלחה שכזו זה נס גדול:))

דוגמאות לא חסרות גם בקרב גדולי האמנות: זכרו כמה פעמים מונה צייר את אותן חבצלות מים... בכלל, נושא המוטיב החוזר ידוע ומקובל באמנות ובספרות.

ידוע שצלמים (ואמנים) מאוהבים בעבודות של עצמם וזה נפלא. זה יכול להסביר העלאות של תמונות "דומות" ! 
 תגובה למערכת האתר  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   18:21

אורית, לא נראה לי שירדת לסוף דעתי.

אין שום בעיה שאנשים ידבקו בז'אנר שלהם... להיפך זה מוביל להתמקצאות. הלוואי ואני יכולתי לבלות יותר מתחת למים, זה הצילום שאני הכי אוהב.  כמה פעמים אמרתי לך שאומנות דיגיטלית זה הצד החזק שלך ושם את צריכה להיות רוב הזמן?

אבל זה שאנשים ידבקו בז'אנר שלהם זה לא אומר שהם צריכים להעלות תמונות דומות שצולמו באותו סשן צילומים. צריכים ללמוד, לחשוב, להיות יצירתי והכי חשוב לצלם לצלם לצלם. 

אני חושב שאם היית הולכת לתערוכה של מונה ורואה את אותה התמונה עם שינויים מינוריים היית משתעממת בתמונה ה3-4 ועוברת עליהן מהר יותר. למרות זאת אפשר לצלם / לצייר חבצלות באלף דרכים ולהיות מקורי כל פעם מחדש.

אני חושב שללכת ליום צילומים, נגיד של מאקרו, ואחרי זה להעלות 5 תמונות של אותה השפירית ומאותה זווית צילום זה משעמם, ולא יצירתי.

מקוריות, חדשנות ויצירתיות אלו מדדים מאוד מאוד חשובים כשאני מנקד תמונה. אני יכול להגיד לך באופן אישי שאם היה ניתן דגש חזק יותר למדדים אלו אז התמונות שלך היו בולטות הרבה יותר לעין (ובצדק). תגובה ליורם  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   20:17

מה שטוב בדיון המתפתח, זו השאלה אם להעלות תמונות טובות דומות.

 בכל מקרה,זה כנראה הרבה יותר טוב מלהעלות תמונות בודדות רעות... תגובה למערכת האתר  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   20:46

אני לא מצליח להבין מאיפה הגעת למסקנה הזו?

בכל ספר צילום שמדבר על הנושא (וקראתי לא מעט) מוסבר שגלריה קטנה ואיכותית טובה הרבה יותר מגלריה גדולה ובינונית.

לדעתי להעלות 3 תמונות מעולה בשבוע זה עדיף בהרבה מאשר להעלות 10 תמונות שמתוכן 3 מעולות.

כל מה שקשור לתמונות דומות כבר רשמתי. תגובה לאושרית  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   23:22
אורן, אני אענה לך כאן בפורום במקום על התמונה של כפיר.. (כבר לא נעים ממנו..)
לדעתי, ואולי הראיה שלי לא כזו חדה, אלו לא תמונות זהות בכלל, יש דמיון וזה נכון אבל דווקא במקרה הזה, אני לא חושבת שיש הרגשה של מיחזור תמונה...(ותוסיף לזה את העובדה שהן לא עלו ביחד)
אני חושבת בדיוק כמוך בנושא וכבר מזמן יצא לי לדבר על זה עם כמה .. וקשה לי להבין את זה שמעלים כמה תמונות מאותו מקום בשינויים קלים.. גם אותי זה משעמם כבר בתמונה השניה..
אני גם מאוד מסכימה איתך שעדיף שיהיו 3 תמונות מעולות מאשר 10 שהן טובות.
ברור שכל צלם יודע עד כמה קשה לבחור תמונה מנצחת ולפעמים כשהכל יוצא מוצלח רוצים להעלות כמה ביחד..

אבל גם לדעתי תמונה אחת מחלישה את האחרת ובעיקר אם מעלים אותן ביחד או בזמן קצר.. מה גם שאני בטוחה שכמוני, יש הרבה שידלגו על תמונות כאלה כי קשה להגיב פעמיים לתמונה זהה.

אני אישית לא אוהבת להעלות תמונות זהות ותאמין לי, יש לי תמונה שכמעט שנה אני מתלבטת אם להעלות אותה.. (התמונה הישנה שלי "שומרת אחותי", הרבה העירו לי על הטשטוש ויש לי אותה מקורית ללא טשטוש) ובכל זאת אני עוצרת את עצמי ורק בגלל שאני לא מרגישה נוח עם 2 תמונות זהות...

בקיצור, למרות שבקושי יש לי זמן (ולכן לא יוצא לי להגיב או להעלות תמונות) רציתי להגיב לדבריך, כי אני לא סותרת אותם בכלל אבל ספציפית לתמונה שעליה נפתח הדיון אני לא מסכימה איתך.
אבל אני שמחה שהדיון נפתח
לילה טוב (-:
אושרית.
 תגובה לעמוס  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   22:30

הפורום שנפתח מעניין מאוד אבל לדעתי הוא נפתח באיחור רב ובטח שהתמונה של כפיר היא לא נושא לדיון כי אני יכול להעיד למרות שזה אחי והוא לא מתייעץ איתי לגבי איזה תמונות הוא מעלה ולהיפך,אני רואה אותם רק באתר,אני רק יכול להעיד שאני רואה את החומר גלם שאני אצל כפיר וכל הזמן הוא מנסה לחדש וכמו שאורן אמר לצלם,לצלם ולצלם ואז לבחור את המנצחות,אני מסכים בחלק מהדברים של אורן ואני לא מסכים עם הדברים של נאוה שבטח לא נראה לי שהתמונה של כפיר היא הנושא כאן כי באמת יש המון צלמים שרואים את התמונות בקטן ומזהים מיד של מי התמונה,כולנו חוטאים אבל לומדים כל הזמן,אישית אני מצלם המון נוף שבכל זמן ההתרחשויות שונות ומעניינות[תאורה,מזג אויר,חשיפות שונות וכו'}

סה"כ פורום מעניין אבל כל אחד בדרכו שלו. תגובה לטל  
‏יום רביעי ‏04 ‏אוגוסט ‏2010   23:31
אני מסכים עם אורן לגבי תמונה שממשיכה ומספרת את התמונה הקודמת כמו
תמונה שיש לי
"משקיף לאגם"
והתמונה
"על יד האגם" ( תעלה היום לאתר בשעה 00:31)
ממשיכה את התמונה ומראה לנו מה יש מאחורי העצים
ועל מה הוא בעצם משקיף
כדי להשלים את הסיפור
מקווה שאני צודק ולא טועה כאן בכל זאת אני אין לי ניסיון בזה :]


 תגובה לאמנון  
‏יום חמישי ‏05 ‏אוגוסט ‏2010   11:12

ראשית אני סבור שהדבשת שהצביע עליה דורון היא בהחלט קיימת אצל כל אחד ואחד מאיתנו וכולם ללא יוצא מן הכלל העלו יותר מתמונה אחת שנלקחה מאותה סיטואציה בזווית שונה בזמן אחר וכו'. ברור שהשוני בין החברים הוא כמו כל דבר בחיים במינון ובכמות הזויות והניואנסים שכל אחד מבקש לעלות.
ככלל אני מאד מסכים עם אורן (שמקפיד להעלות את הנושא לעיתים דחופות לכל אחד שמנסה לחזור- נראה לי אורן שגם אתה ממחזר טענות
J - סתם), יחד עם זאת צריך לזכור כי אין מדובר כאן בתערוכה או מוזיאון או דבר דומה בכל זאת כ"א מהחברים (ולא חשוב מה רמתו) יוצא נשכר מהשתתפותו באתר דרך קבלת הערות בונות משאר החברים, כך שיוצא מצב שבאמת כתוצאה מהערות החברים מתגלה לצלם שאולי טעה ולא בחר את התמונה המנצחת. ואם התלבט בין שתי תמונות אולי בכל זאת השניה טיפה יותר טובה (דרך אגב הבעיה אולי היתה נפתרת אם היה ניתן להעלות מספר ורסיות של תמונה בכל העלאה כך שניתן היה גם לעזור לצלם להחליט מהי התמונה המנצחת- ברור לי שיישום החלטה כזו הוא שינוי קונספט משמעותי באתר ולא בטוח שישים).

בקיצור אני חושב שכל עוד כמות הפרימים הם במידה (2-3) סבירה ובכל זאת משולב בתמונה הנוספת אלמנט נוסף אחר (זוית, רקע, זמן, סיטואציה) אז לצורך הלמידה הכרה וקבלת המשוב אני לא פוסל את התופעה. מה גם שתמיד רצוי למחוק מהגלריה את התמונה הפחות טובה וזכותו של כל חבר לא להתייחס בשנית לתמונה שלא מעניינת אותו.