תגובה לת  
‏יום חמישי ‏18 ‏נובמבר ‏2010   13:59
אומנות האינסטנט לעומת הבשלה של רעיון. כיום בעידן האינסטנט, הכל צריך להיות קצר, קולע, ומושך מיידית את תשומת הלב. אם נצלם לפי עקרונות אלו, קרוב לודאי שנוערך מהר מאוד כצלמים טובים.לעומת זאת, צילום המבוסס על שפה גראפית פשוטה, המחביא בקרבו רעיונות ,שעולים רק לאחר התבוננות ארוכה יותר, אחת דינו להידחק לפינה.הבשלה של רעיון והוצאתו אל הפועל בצילום, צורכים זמן. המעט שאנו כצופים "חייבים" לצלם זה להביט בצילום יותר משתי שניות ההחלטה, ולנסות להבין מה הצלם ניסה להעביר, האם הצליח הצלם, האם הצילום גירה אצלנו משהו נוסף, האם נרצה לחזור ולהתבונן בצילום בשנית.ברצוני להדגים בשתי דוגמאות:דוגמא ראשונה היא תמונה 85357 "וגם זו שקיעה" מהגלריה שלי. זוהי תמונה שהשקעתי בה זמן בעיבוד, אבל מוכוונת אינסטנט. תוך שתי שניות החברים החליטו האם מעניינת או לא. יש בה את האיכויות שלה, אבל רעיון או אמירה אין.דוגמא שניה היא תמונה 86508 "תקווה". התמונה מצריכה זמן רב יותר מעבר לשתי השניות של האינסטנט. התוצר הסופי הבשיל מהתפתחות שכלל לא צפיתי מראש, והתפתחות זו מוצגת בתמונה המצורפת המורכבת מארבעה שלבים. החל מהגעה למשטרת גשר, צילום חרכי הירי, צילום הכיתוב בפנים, ועד כמעט להצמדת העדשה לזכוכית. התוצר הסופי עם ההמרה לשחור לבן, תומך לחלוטין בכתוב, משתמש היטב בסמלים, מעביר תחושת עבר-הווה, ניגוד של תקווה בתוך השלכה של קנה תותח או רובה, מצב גרוע בשחור לבן ותקווה עולה ומבצבצת מהכתוב.אפשר לומר "מה אתה מזבל במוח", ואפשר לומר "אולי הצלם התכוון למשהו נוסף?" וגם אם לא התכוון הצלם, מה אני לקחתי אלי מהצילום. אורי

 תגובה לאיתי  
‏יום חמישי ‏18 ‏נובמבר ‏2010   16:08
אורי בגדול אתה צודק. אני יכול להתנסח פה שעות והדיון הזה יכול להיות מאד מעניין, אך מכיוון שממש לאחרונה השתתפתי בדיון מסוג זה(והקדשתי לו שעות רבות). זהו אחד הדיונים היותר רציניים שהשתתפתי בהם ואני אתן קישור אליו.

הוא מאד מאד מאד מאד ארוך....
אבל אני חושב שכל אחד מאיתנו שאוהב צילום כדאי לו שיקרא את הדיון הזה, אפשר להפיק ממנו המון.

קישור לדיון


 תגובה לת  
‏יום חמישי ‏18 ‏נובמבר ‏2010   18:53
תודה איתי. קראתי את כול הדיון, ואני חייב להוריד את הכובע בפני מר יגאל גיאת, בפניך ובפני שאר המשתתפים. גיליתם בגרות חיובית וראיית דרך נכונה.לאור הכתוב שם, הערתי כאן בפורום אכן כטיפה בים. בכל אופן אני ממשיך בדרכי, ומנסה לראות בכל צילום מה מעביר הצלם אלי, או מה אני מקבל מהצלם. לא בהכרח אלו דברים זהים.תודה על הקישור.אורי

 תגובה לאיתי  
‏שבת ‏20 ‏נובמבר ‏2010   11:16
אורי, שמח שקראת את הדיון ההוא.
אומנם לא ציפיתי להסתערות גדולה על הנושא בפורום הזה אבל דווקא חשבתי שיהיו פה כמה אנשים שכן ירצו לפתח את הדיון הזה, זה יכול להיות נושא הרבה יותר מעניין מדיונים על שיטות ניקוד.

ולא רק מעניין יותר אלא גם משהו שיתרום להעלת הרמה בפורום והיכולת שלנו להביט בתמונה יותר משניה וחצי ע"מ לנקד, כתיבת ביקורות עם יותר תוכן והבנת הצילום מעט יותר טוב.

 תגובה לצבי  
‏שבת ‏20 ‏נובמבר ‏2010   18:40

איתי, תודה על ההפנייה. המאמר המאלף של יגאל גיאת גרם לי להבין ולחדד דברים שידעתי אולם לא הצלחתי להפנים.

קראתי את התגובות שלך וניסתי לקרוא גם התגובות של שאר החברים אבל זה היה מייגע. את המסר יגאל הצליח להעביר בצורה הטובה ביותר.

באשר ל8 שניות יש שיר של רוד סטויוארט שאומר, בן היתר : "החתך הראשון הוא העמוק ביותר". גם במפגש רומנטי, האפקט הראשוני הוא הקובע. אחר כך לא יעזור לך שום דבר.

שנים ארוכות אפסנתי את המצלמה, כי לא היה לי מה לעשות עם אלפי התמונות שהצטברו בבוידם. לפני כעשר שנים גיליתי בניו יורק את אחת המצלמות הדיגטליות הראשונות ומאז אני מצלם ללא הפסק.  מצלם ומאכיל את הhard drive החיצוני שבולע הכל ולא מתלונן.

לפני כשלושה חודשים גיליתי ממש באקראי את האתר ודי נהנה ממנו. אני רוצה לומר שלמדתי רבות ממך והאחרים, ולמרות שלפעמים אני חוטף בראש, עם ה8 שניות, בלי ה8 שניות אני מנסה ללמוד. לכן גם טרחתי לקרוא את רובו של הדיון. תגובה לאיתי  
‏שבת ‏20 ‏נובמבר ‏2010   19:10
שחר, אני אומנם מגיב לך, אבל אני לא מכוון את הטענות שלי כלפיך או משהו, רק ממשיך את הדיון.

יגאל אומנם דיבר על תופעת ה"8 שניות" אבל אני חושב שכאן התופעה הרבה יותר חמורה ו8 שניות זה עוד טוב.

לדעתי אנשים מקדישים פה 2-3 שניות אם הם רק מנקדים ואם הם מגיבים אז עוד 20 שניות. (רוב האנשים, לא כולם).

אפשר לראות איך אנשים מפספסים פה דברים אלמנטריים בתמונה לפי התגובות שלהם. לדוגמא הצילום של טיפת המים שנטלי העלתה לא מזמן, כל מי שהגיב לפני אני מוכן לשים כסף שלא ראה בכלל את הצוללנית בטיפה, ומי שלא ראה אותה פשוט פיספס לגמרי את התמונה ומבחינתי הגיב/ניקד תמונה אחרת לגמרי, אני אפילו בספק אם אחרי התגובה שלי כולם ראו את זה...

אני חושב שהאתר נותן דגש גדול על הטכניות וזה משהו שהוא כנראה תוצאה של 2 דברים עיקריים
1.מנגנון הבדיקה שנותן את הדגש על הפן הטכני - ולא מסיבות של ערך צילומי, את זה כולם כבר שמעו ויודעים.
2. כל הניקוד ומה שקורה מסביבו גורם לאנשים להתעסק יותר בניקוד ותחקיר מי ניקד לי ומי לא מאשר מה מופיע בתמונה. את זה שיטת הניקוד אמורה לשפר אבל עד כאן נושא הניקוד בדיון.

העלתי בעבר דיון בנושא התגובות, ודווקא שמתי לב שעם הזמן יותר ויותר אנשים טורחים להגיב וגם אחוז התגובות ה"מושקעות" עלה, כרגע יש הרבה יותר יחס לחלק הטכני, שזה מבורך, אבל אפשר לנסות להתסכל גם על דברים מעבר, לתת התייחסות לרעיון מאחורי התמונות.

תמונות שאין להן את אפקט הוואו אך מכילות מסר לא מתקבלות פה יפה, הניקוד שלהן נמוך וזה מונע מאנשים (רוב האנשים..) להעלות תמונות כאלו, והרוב מכוונים את הצילום שלהם לתמונות שיזכו לניקוד גבוה ולוו דווקא למה שהם אוהבים לצלם או להביע בצילום.

לדעתי זה חבל ואפשר לשנות את המצב הזה די בקלות. אני בטוח שרובנו נהנה הרבה יותר ונפיק הרבה יותר מהאתר אם ננסה להקדיש יותר זמן לכל תמונה.

 תגובה לצבי  
‏שבת ‏20 ‏נובמבר ‏2010   19:20

איתי, אתה צודק ב100 אחוז. לכן הצעתי שהניקוד יהיה מלווה בתגובה. ברגע שאתה כותב תגובה, אתה מקדיש יותר זמן למחשבה ולא יורה מהמותן.

כיום אני מנסה ללוות את רוב הניקוד בתגובה ואני שם לב שרובם מגיבים בחיוב.  תגובה לאיתי  
‏שבת ‏20 ‏נובמבר ‏2010   19:24
מה שניסיתי להגיד לך בתגובה שלי בפורום השני זה שלהכריח מישהו לתת תגובה זה לא אומר שהוא ישקיע יותר זמן.

מי שרוצה להשקיע בתגובה, משקיע גם בלי שיכריחו אותו ומי שמכריחים אותו עושה הכל כדי לצאת ידי חובה ופתאום תראה תגובות כמו יופי, מעולה, מצוין, יפה מאד, מופיעות כמו פטריות אחרי הגשם וזו לא המטרה.

 תגובה לצבי  
‏שבת ‏20 ‏נובמבר ‏2010   19:27
איתי, אתה עוד פעם צודק. כנראה לא חשבתי עד הסוף.

 תגובה לחן  
‏יום ראשון ‏21 ‏נובמבר ‏2010   12:00

וואו!

איזה דיון...

החכמתם אותי!!!

תודה איתי!!! תגובה למיכאל  
‏יום שלישי ‏23 ‏נובמבר ‏2010   06:42
אני אישית, אוהב לחזור לתמונות פעמיים. כמה קלישאתי שזה לא ישמע- אדם לא יכול לחצות את אותו נהר פעמיים. תמונות שלא אהבתי בפעם אחת נראות לי מדהימות בפעם שניה, ולהפך. אני ממליץ לכם לנסות את זה, ולהווכח כמה זה עוזר בהחלטה נבונה יותר בנוגע לניקוד, לתגובה, ובכלל להנאה מהצילום (דבר שנראה ששכחו ממנו פה קצת לאחרונה)
אני לא מתיימר להגיד שעל כל תמונה אני מסתכל פעמיים, אבל תמונות שיש בהן משהו שמעבר לטכניקה, בהחלט זוכות לביקור חוזר

 תגובה לNatalie  
‏יום שישי ‏26 ‏נובמבר ‏2010   19:48

:) כמה מילים

קודם כל תודה רבה לאיתי על הקישור המעניין לדיון המאוד מאוד ועוד כמה מאודים ארוך,בהחלט לא 8 שניות  :)   :)   :)  אני ממש ממליצה לכל מי שככה על הדרך עובר פה להכנס לקישור ולהפנים דבר או שניים(כמובן מה שמתאים למי),אני מאוד נהנתי,אפילו צחקתי,כרגע עוד באמצע הדרך(סיימתי עמוד ראשון(בשני חלקים)) אבל מחכה לפתח זמן הבא אחרי כתיבת שורות אלו בכדי להמשיך ולקרוא,מוכרחה לציין שלקחתי משם נקודה או שניים לתשומת ליבי לגבי ה8- שניות ומתן תגובות,וכמובן שיש לי עוד הרבה מה להעיר בנושא אבל קודם אני אסיים לקרוא אז בפעם אחרת.

כל הכבוד וישר כוח על המילים !