תגובה לדביר  
‏יום שני ‏18 ‏ינואר ‏2016   13:00

צלמים איכותיים. זן שנכחד?

קיימת תופעה הולכת וגדלה בצילום: יש הרבה מאוד צלמים טובים, אך צלמים גאונים, שאת חתימתם מזהים מיד, הם מתי-מעט. פחות, אולי, מאשר אמנים גאונים. הצילום הוא הרבה יותר מתעשייה שבלונית, והוא גם אמצעי-סיוע יוצא מן הכלל לאמן. לצילום יש אספקט של עריכה וקנה-מידה.הרבה אומרים : "אני לא צריך לצלם, אני שולח צוות של עשרה צלמים עם הדוגמניות והם מכסים זאת בכמה אלפי תמונות. אני יושב ליד השולחן, גוזר, עושה את המסגור של הדבר ובוחר - והנה יש לי עבודה משובחת ואני יכול לחתום עליה בשקט." ובכן טמון הבדל נוסף: בלי להיות שם ולצלם - רק על-ידי עריכה ומסגור, אתה "עושה" משהו בצילום, אבל לא אתה הצלם וזאת שוב בעיה. מי האבא? כנראה שלא נדע זאת..

 תגובה למערכת האתר  
‏יום שני ‏18 ‏ינואר ‏2016   15:37

תופעה הולכת וגדלה?! אני ממש לא מסכים.

גאונים בכל תחום, וגם בצילום, יהיו תמיד מעט מן המעט. זה חדש לך?

לדעתי ההגדרה של צלם השתנתה מאד בשנים האחרונות וזה הודות לנגישות שיש לחובבי הצילום לציוד צילום מקצועי וכמובן העידן הדיגיטלי שהוזיל מאד את עלויות העריכה והעיבוד והפך גם אותם זמינים לכל אחד שיש ברשותו מחשב ורצון טוב ללמוד.

אז יש יותר אנשים עם מצלמה + מחשב עם פוטושופ ויש (הרבה) יותר תמונות בעולם. מתוכם אין הרבה אמנים ובטח שלא הרבה גאונים.

לגבי שאר הדברים שרשמת, לצערי לא הבנתי אותם.
 תגובה לאביגדור  
‏יום שלישי ‏23 ‏אוגוסט ‏2016   14:03

כמו שכתבו לך, גאונים תמיד יהיו מעטים.

מצד שני צלמים רגילים יש היום הרבה יותר כמובן, הודות לציוד ולתוכנות.

אבל יש בדבריך משהו נוסף: בעולם היום, שצלמים מתחילים מייד מהתחלת הדרך לצל בדיגיטלי ולתקן בפוטושופ, יש פחות סיכוי לפתח יצירתיות ולהקדיש פרפקציוניזם לצילום עצמו. כמה ישתדלו היום ללמוד לעשות חשיפה מדויקת כממילא תמיד משנים את הבהירות והניגודיות בפוטושופ?

כשאני התחלתי לצלם (זה נשמע כמו הקדמה של זקן, ואולי זה באמת כך....) למדתי הכל מאפס. בלי שום תוכנות. את כללי הולכת העיין למדתי לבד מהניסיון, ורק אח"כ למדתי את ההגדרות שלהם.

היום כמובן שאני משתמש בתוכנות, אבל נשאר לי הרצון להוציא תמונה כמה שיותר איכותית ומדויקת מהמצלמה, עוד לפני התוכנות.

את הבעיה הזו כנראה לא נפתור. אבל זה נכון כנראה בכל התחומים. ילדים של היום מסתדרים מצוין עם המחשבים, אבל לרוב הם לא ידעו איזו תוכנות עולות בהדלקה שלו. לעומת הדור של פעם שכל אחד פתח את ה-AUTOEXEC וכתב בקובץ הטקסט הזה מה שהוא רצה, מחק וכו'. זה היה מתבקש מילד לפתח קצת יצירתיות ולכתוב קובץ BAT שמפעיל את עצמו ולראות מה יקרה...

היום זה אחרת...
 תגובה לדוד  
‏יום שלישי ‏10 ‏ינואר ‏2017   20:27
מצטרף למערכת האתר, את ההחלה הבנתי בערך אבל בהמשך איבדתי אותך לגמריי, לא ברור המסר שרצית להעביר.
בכל מקרה, אם כוונתך שהצילום היום נהיה הרבה יותר תעשייתי, ואיבד הרבה מהאפקט שלו, או לפחות "מהצילום של פעם" אז אתה צודק, אין ספק לגבי זה.
 תגובה לדוד   
‏יום ראשון ‏14 ‏אוקטובר ‏2018   00:41

לדעתי גם היום יש צלמים איכותיים, רק שיש כ"כ הרבה צלמים שקשה למצוא אותם. בעבר רק מי שבאמת ידע לצלם היה יכול לצלם, היום בגלל הציוד האלקטרוני אפשר לצלם תמונות סבירות גם בלי לדעת לצלם כ"כ- מה שגרם לקושי להתבלט לצלמים מוכשרים.