תגובה לצלם  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   03:55

צילום חוץ בשמש חזקה

ניסיתי להצטלם בנוף, אבל השמש הייתה חזקה, והכל יצא מְסֻנְוָר. האובייקט (אני) יצא חשוך מאוד, והנוף מסביב יצא בהיר - עד לא קייים.

האם יש פתרון? (מלבד להצטלם במקום אחר / בשעה אחרת?)

אציין שאינני "צַלַם", אלא "אדם פשוט". ברשותי מצלמה קומקפטית - דיגיטלית פשוטה של Canon. (אמנם אם הפתרון זהו פילטר כלשהו, אזי אשמח לדעת איזה פילטר, והאם ניתן להשיג פילטר כזה למצלמה קומפקטית פשוטה?)

תודה  תגובה לדורון  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   14:02

הפתרון הוא קודם כל להכיר את המצלמה שלך ואת האפשרויות השונות שיש בה.

קשה מאד להגיד לך מה הטעות שעשית כשאנחנו לא יודעים שום נתון על איך הגדרת את המצלמה שלך לפני שצילמת או בלי לראות את התמונה. תגובה לצלם  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   14:45

תודה על המשוב.

זו מצלמה פשוטה וישנה (אך עובדת... צילמתי איתה גם תמונות יפות מאוד הגם שאינן מקצועיות), אין בה אפשרויות רבות. לדוגמה: אין אפשרות לבחור בחשיפה ארוכה או קצרה, אורך מוקד כזה או אחר, וכדומה. פשוט הפעלתי את המצלמה על מצב אוטומט (שהמצלמה בוחרת אוטומטית אם לצלם עם פלאש או בלי, וכדומה) וצילמתי. 

במצלמה בסיסית ומיושנת שכזו, הברירות היחידות הם (פחות או יותר): לתפוס פריים טוב... ולהטות מעט לכאן או לשם את המצלמה, בתקווה שהחדות תהיה טובה יותר...

כך שלא נראה לי שהבעיה הייתה במצלמה או במצלם, מלבד הבעיה המובנית מתחילה ~ שהמצלמה הינה מצלמה מהסוג הפשוט ביותר. והמצלם לא למד מעולם צילום...

הבעיה הייתה שצילמתי מול השמש, והשמש הייתה חזקה, גם זה היה לא רחוק מהרים מושלגים, ונוצר סינוור חזק. לא הייתה לי ברירה לצלם בזמן אחר, כי לא הייתי שם בזמן אחר, ולא הייתה לי ברירה לצלם לא כנגד השמש, כי הנוף היה בצד של השמש... 

בקיצור, אני משער שהפתרון היחיד (אם קיים) למקרה כגון הנ"ל, זהו פילטר מתאים, אולי פילטר ND אולי פילטר פולרייזר, או פילטר אחר, האם אכן פילטר כזה או אחר יכול לפתור בעייה של סינוור כמתואר לעיל?

תודה.

נ.ב התמונות שיצאו לי דפוק, פשוט מחקתי, כך שאפילו לצרף אותן כאן להמחשה - אין באפשרותי.

תודה. תגובה לדורון  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   15:48
פילטרים נועדו בעיקר למצלמות DSLR ולא למצלמות פשוטות, ובכלל למה להמשיך להשקיע במצלמה ישנה ופשוטה? לפי התיאור שלך הפילטר יעלה יותר ממה שהמצלמה שווה...

 תגובה לצלם  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   21:18

שוב, תודה רבה על המשוב.

טוב, אולי אקנה מצלמה חדשה,

אך האם באמת פילטרים פוטרים את הבעיה הנ"ל? איזה פילטר? או אולי בכלל במצלמה מקצועית לא צריך פילטר בשביל זה - והבעיה כלל לא קיימת? 

תודה רבה רבה תגובה לדורון  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   22:37

פילטר לא ממש היה עוזר לך במקרה הזה. מה שכן היה עוזר זה מדידת אור נכונה ואז שתי אפשרויות, או לצלם יותר מחשיפה אחת, חשיפה אחת כשמדידת האור על הנוף המואר (כשאתה היית יוצא כהה יותר) וחשיפה אחת עם מדידת האור עליך (כשהנוף המואר "נשרף") ואז לאחד את החשיפות בתוכנה וליצור HDR. אפשרות שניה היא למדוד אור על הנוף המואר וכדי שאתה לא תצא כהה מדי להאיר אותך בפלאש.

למרות שלדעתי המצלמה שיש ברשותך היא בעלת טווח דינמי מאד קטן ולכן הצילום שקיבלת היה קיצוני מאד מה שלא היה קורה במצלמה חדשה ואפילו ברוב המצלמות של הטלפונים החכמים של היום לא היה קורה, לפחות לא בצורה שתארת.
 תגובה לצלם  
‏יום ראשון ‏07 ‏אוקטובר ‏2018   22:44

OK אין מילים על המשוב, ובפרט על התשובה המחכימה האחרונה. בעזרת השם אלמד את מה שכתבת ואיעזר בזה.

ואגב, אם הבנתי נכון אז אתה מנהל האתר, כך שבהזדמנות זו אודה לך מאוד על האתר המדהים, שמכיל כל כך הרבה תמונות  מ ד ה י מ ו ת  !  שרק להסתכל בהם זה מאוורר ומחיה את הנפש.

תודה רבה.