תגובה ליואב  
‏יום ראשון ‏13 ‏דצמבר ‏2020   11:48

שימוש במבזק חיצוני ופוקוס אוטומטי

שלום.

אני בצעדיי ראשונים בצילום תת ימי (וצילום בכלל).

יש לי מצלמת Sony rx100 m4 ולאחרונה קניתי מבזק חיצוני.

כאשר אני משתמש במבזק החיצוני ומצלם במצב חצי אוטומוטי, איך המצלמה יכולה לחשב את מהירות התריס, רגישות החיישן ורוחב התריס על מנת ליצור חשיפה נכונה? הרי כשהיא עושה את החישובים האלה היא לא מפעילה את המבזק וכאשר המבזק מופעל במהלך הצילום משתנים תנאי התאורה.

 ראיתי שיש לי אופציה להוסיף פיצוי חשיפה אבל גם שם קשה לי לדעת כמה לפצות...שאלה נוספת שמעניינת אותי ולא קשורה לשאלה הקודמת:

במהלך שימוש בפוקוס אוטומטי, איזה פרמטרים במצלמה מושפעים חוץ מהפרמטרים שאחראים על החשיפה? עשיתי בדיקה וראיתי שאני יכול לצלם עם הפוקוס האוטומטי את אותה סצנה, רק שבכל פעם אני ממקד את הפוקוס באובייקט שנמצא במרחק שונה, בכל התמונות קיבלתי את אותם ערכי iso, רוחב צמצם ומהירות צמצם.


תודה,

אשמח לטיפים.

 תגובה למערכת האתר  
‏יום שלישי ‏15 ‏דצמבר ‏2020   11:59

כשמצלמים עם פלאש מהירות התריס צריכה להיות קבועה ידנית על 1/250 בד"כ (שזו חשיפה ארוכה יחסית). בצילום עם פלאש, הפלאש הוא בעצם זה שמייצר את זמן החשיפה ולא התריס. זמן החשיפה נקבע לפי הזמן שהפלאש מאיר את הסצינה. בדרך כלל ככל שעוצמת הפלאש חלשה יותר ככה זמן ההארה שלו תהיה קצרה יותר ושוות ערך למהירות תריס גבוהה. ככל שהעוצמה של הפלאש תהיה חזקה יותר כך הוא יאיר ליותר זמן והחשיפה תהיה איטית יותר - בכל מקרה הפלאש יקפיא את התמונה על אף שמהירות התריס היא 1/250 שזו מהירות איטית יחסית. הסיבה שצריך לפתוח את התריס ל"הרבה זמן" יחסית זה כי קשה למצלמה להסתנכרן עם המבזק ולכן היא פותחת לו את התריס ל"הרבה זמן" כדי שברגע שהמבזק יאיר הוא יעשה את זה כשהתריס פתוח לרווחה. 

במילים פשוטות יותר כוון את המצלמה למהירות תריס קבועה של 1/250 ותשאיר משחק רק לצמצם ואם מוכרחים אז גם ל-ISO.