תגובה לדוד   
‏יום שני ‏26 ‏נובמבר ‏2018   21:45

ההבדל בין צילום לפוטושופ

הבנתי שאת כל התמונות מסדרים בפוטושופ.

רציתי להבין איפה נקודת האמצע בין תמונה שכולה פוטושופ- לבין תמונה נקיה. ראיתי המון תמונות באתר שהוסיפו חלקים לתמונה או חיברו כמה תמונות לא קשורות ביחד או יצרו אפקטים במחשב- ולדעתי חלק מהם כבר לא יכול להיחשב כתמונה, במובן של צילום, אלא כגרפיקה- אולי זה אומנות- אבל זה לא צילום.

אני אשמח לשמוע מה דעתכם בעניין.  תגובה לDoron  
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   10:57

הנושא הזה נטחן כבר הרבה כאן ובכל פורום צילום מוכר. מניסיון אישי, מי שטוען טענות כאלה שייך בד"כ לקבוצה של אלה שמפחדים מפוטושופ ולא יודעים להשתמש בתוכנה.

גם כשמרכיבים "תמונה" מ-4 צילומים שונים, עדיין, יש כאן 4 צילומים שצריכים להתבצע בצורה מקצועית/אמנותית. מעבר לזה, פוטושופ הוא אחד הכלים שמשתמשים בו ליצירה של מה שאתה קורא לו "תמונה". אז איך שימוש בכלי הזה גורם ליצירה להיות לא ראויה להקרא "תמונה"? ומה ההבדל בין אפקט שנוצר ע"י חשיפה ארוכה במצלמה לאפקט אחר שנוצר בפוטושופ? בשניהם כל מה שעשית זה כמה קליקים... תגובה לדוד   
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   12:03

באמת ראיתי פה דיונים על זה אבל מהר מאד הם סטו לנקודות אחרות...

ההבדל הוא בין משהו שקיים במציאות- ואני מסדר שדברים מסוימים יהיו מודגשים או שהצבעים יותר חזקים וכו' לבין תמונה שאין לה כל קשר למציאות- כמובן שהכלב שבתמונה אמיתי והחתולה אמיתית והשמים אמיתיים אבל מעולם לא היה את הצירוף הזה במציאות. ומכיון שכך- זה לא יחשב כתמונה אלא כפוטושופ

לפי הבנתי צילום, בשונה מציור- בא לתפוס רגע מהחיים במבט של הצלם, ואני יכול להביא לך הרבה צלמים בפורום שאמרו שזה גישתם לצילום. תמונות בפוטושופ יכולים להיקרא ציור דיגיטלי או בשם אחר אבל לא צילום במובן הזה.  תגובה למערכת האתר  
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   13:46

אם נכנסים להגדרות מילוליות אז ברור שיש הבדל בין צילום לבין תמונה. אז אתה מגדיר צילום כתפיסה של רגע. אני יכול להסכים איתך על זה. 

תמונה יכולה (בין היתר) להיות מורכבת מכמה צילומים (תפיסות של רגע) צירוף ועיבוד שלהם בפוטושופ יחד עם אפקטים נוספים והיצירה בסופו של דבר תהיה תמונה. אותם אמנים שיוצרים תמונה כזו הם לא רק צלמים הם יותר מזה וזה לא מבטל את אמנות הצילום שלהם במידה והם מצלמים בצורה אמנותית. 

זה בדיוק כמו שמוסיקאי פסנתרן מחונן יקליט יצירה ויוסיף לפסנתר תופים וכינורות במחשב. אז הוא כבר לא פסנתרן? 

אגב גם במצלמה בלבד ניתן לבצע חשיפה כפולה למשל וליצור צילום שהוא אינו מציאותי לשיטתך.
 תגובה לדוד   
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   14:46

אני כמובן לא פוגם ברמת האומנות שבזה- אני רק מנסה להבין איפה הגבול בין הצגת צילום טהור (כלומר שהוא על טהרת המצלמה) באתר לבין הצגת אומנות הגרפיקה- שיכולה להיראות לגמרי כמו צילום.

בדוגמא של הפסנתרן למשל- זה מישהו שכתב תווים והמחשב יבצע- לפי ההוראות שלו- הוא אומנם מוזיקאי ויוצר אבל לא פסנתרן ולא יקבלו את העובדות שלו במקום שמיועד לפסנתר. אני אומנם הגזמתי לצד אחד אבל זה רק בשביל להציג את הרעיון.

אני יסביר שוב מה התכוונתי בתמונה מציאותית- כל אדם רואה את המציאות בצורה שונה- ולכן אם הוא יציג אותו כמו שהוא רואה אותו- למשל הוא ראה מפל והוא נראה לו כמו שמיכה ולכן הוא עשה חשיפה ארוכה שצגי אותו ככה, אני לא רואה בזה  לא מציאותי. אבל אם מישהוא ראה פרח בצהריים ודמיין לעצמו את הפרח הזה עף בשמים ולידו המון ציפורים- ולכן הוא הוסיף בפוטו ציפורים ליד הפרח וכן הלאה- אני לא רואה בזה מציאותי.   תגובה למערכת האתר  
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   15:14

כשיצירה גרפית ("תמונה") אינה מכילה צילומים כמרכיב עיקרי אני יכול להסכים איתך. אבל כאשר היצירה הגרפית מכילה צילומים כמרכיב עיקרי אז בהחלט יש כאן גם מרכיב של אמנות הצילום. הדוגמא שנתת על מוזיקאי שמכניס תווים למחשב והמחשב מנגן לו אותם לא רלבנטית לדיון כל עוד אנחנו דנים על יצירות שהמרכיב העיקרי שלהן הוא צילומים.  לגבי הדוגמא השניה של ציפורים ליד הפרח - אם הציפורים צולמו בצורה אמנותית והפרח צולם בצורה אמנותית אז למה זה לא יכול להיות אמנות הצילום? תגובה לדוד   
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   16:11

אני אנסה בצורה שונה קצת- האם התמונה צריכה להיראות מציאותית? אם צילום זה הצגת רגע, הרגע הזה צריך להיות אפשרי במציאות? בדוגמא של הפרח שעף- זה לא הגיוני, ולכן זה גם לא יכול להיחשב כתמונה אלא כגרפיקה. (ואגב, יש הרבה תמונות כאלה באתר)
 תגובה לDoron  
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   22:45

מי קבע שתמונה צריכה להראות מציאותית? זו לא הגדרה של תמונה. אני יכול לקבל את ההגדרה הזו כשמדובר בצילום אבל לא בתמונה. תגובה לדוד   
‏יום שלישי ‏27 ‏נובמבר ‏2018   23:57

זה בדיוק מה שאני אומר! תמונה יכולה להיות כל דבר- צילום ציור או כל מה שיעלה על הדעת, אבל צילום וציור הם שני דברים, והאתר פה משמש לצילום- לא לציור בכל צורה שהיא? ולכן אני מנסה להבין איפה הגבול של ההגדרה "צילום" כי זה די מעורפל לפי התמונות באתר..
 תגובה לDoron  
‏יום רביעי ‏28 ‏נובמבר ‏2018   00:25

תמונה שהמרכיב העיקרי שלה הוא צילום או צילומים, עם פוטושופ או בלי פוטושופ - זה לא ציור.

 תגובה לדני  
‏יום רביעי ‏28 ‏נובמבר ‏2018   10:26

כאמור אחת לתקופה הנושא נטחן כאן.

 בתיכון היה לי מורה לאומנות שהסביר  לנו (התלמידים) את ההבדל בין צייר לצלם. כשצייר מצייר דיוקן הדמות מגיעה אליו מספר פעמים פעם שמחה פעם עצובה פעם בבוקר ופעם בערב. הצייר  ״מקבץ״  את כל הפעמים לדיוקן אחד אשר מושפע מהשונות.   ויצר דיוקן עם הבעה האופיינית לאותו אדם.  אצל צלם הדמות מגיעה מצולמת ואז הצלם צריך בתמונה אחת (או במספר תמונות) ליצור את הדיוקן על הבעותיו השונות.

 לגבי שימוש בפוטושופ. את דרכי בעולם הצילום התחלתי בעידן הפילם וניייר ההדפסה. אז כבר ״שיחקנו״ בשילוב של פילם +מפתח לפילם+ נייר הצילום עליו הודפסה התמונה+ מפתח לנייר. ולהוסיףעל כך את האפשרות להבהיר ולהכהות חלקים בתמונה .  וכן ריטוש  עדין של נייר הצילום באמצעות מכשיר חד עדין. את הדברים הללו החליף המחשב +עכבר/עיפרון+ תוכנת הפוטושופ

 תגובה לדוד   
‏יום חמישי ‏29 ‏נובמבר ‏2018   21:56

הסבר מעניין:)                                                                                                                                               אם כי אני עדין לא מבין למה מחשיבים רמה כזאת של פוטושופ כצילום ולא כגרפיקה-צייר. הרי הוא לוקח כמה דמויות שמגיעות אליו פעם בבוקר פעם בלילה פעם שמח פעם עצוב ומחבר אותם ביחד, רק שהוא לא יוצר דיוקן.

אבל אם אנשים חושבים שזה כך- אז זה כך, כי בסופו של דבר זה ענין של טעם וריח.  
 תגובה לדני  
‏יום שישי ‏30 ‏נובמבר ‏2018   09:44
ראה ערך דיוקן בויקיפדיה

 תגובה לדוד   
‏יום שישי ‏30 ‏נובמבר ‏2018   09:47
 תגובה לשמואל  
‏יום חמישי ‏29 ‏נובמבר ‏2018   22:10

אני מסכים שצילום זה תפיסת רגע בלבד (וגם כאן הגבולות לא ברורים - חשיפה ארוכה? בוקה? חשיפה כפולה??)
אני מסכים שציור זה עם מכחול (אל תתפסו אותי על המילה) ואפשר לצייר מה שרוצים...
אני מסכים שתמונה יכולה להכיל אלמנטים צילומיים שונים שמעובדים יחד.

אבל, יש משהו ש'מעצבן' אותי - צלם יכול לקחת תמונה של ציפור ולהדביק אותה על תמונה ברק או חוף או כל דבר אחר ולהעביר אותה כתמונה שצולמה ב'שוט' אחד.

מישהו סיפר לי, אני לא יודע אם זה נכון, שבתחרות צילום של ניקון צלם שלח תמונה של פיר למכרה פחם שצולם מתחתית הפיר ובראשו 3 מטוסי קרב בתזמון מושלם מדי. הצלם זכה בתחרות...
לא משנה אם הסיפור היה או לא אבל הוא בוודאי היה יכול להיות.

אני מכיר תמונה פה באתר (ולא אפרט כדי לא לבייש את הצלם) שצולמה ב2 תמונות שונות, התמונה זכתה לשבחים רבים וציון גבוה כי חשבו שזו תמונה אחת ואכן אם זו היתה תמונה אחת היה מגיע לו שאפו גדול, אבל... זה פוטושופ.
אותו צלם העלה תמונה דומה אבל הכניס אותה לקטגוריה של 'עיבוד ואפקטים', התמונה כמובן זכתה ליחס שונה. תגובה לדוד   
‏יום שישי ‏30 ‏נובמבר ‏2018   10:51
פתחתי את הדיון בפורום בדיוק בשביל לברר את הגבולות האלה. ולצערי יש הרבה תמונות כאלה באתר.                 אבל אני מבין שמה ש'מעצבן' אותך זה רק כשמציגים אותה כתמונה אחת?  ואם לא אז זה בסדר? אז מה הבעיה שכזו תמונה תזכה בתחרות?

 תגובה לשמואל  
‏יום שישי ‏30 ‏נובמבר ‏2018   13:18

תראה, זה שתמונה שעשויה בפוטושופ היא גם נחשבת אמנות? אני חושב שאין חולק שכן (אפשר לחלוק כמה הערכה צריך לתת לאמנות הזאת). האם זה נחשב צילום? אני מסכים איתך שזה יותר קרוב להגדרה של אמנות גרפית או משהו כזה.

זה שהאתר החליט לפרסם גם תמונות וצילומים כאלו? אני לא נכנס לשיקולים, האתר מחליט שהוא מתעסק עם אמנות צילומית וגם 'תמונות פוטושופ' נכנסות לזה, מצידי האתר יכול להחליט יום אחד שאפשר גם לפרסם ציורים.

אין בעיה שכל אמן יעשה ככל העולה על רוחו אבל הציבור ישפוט האם יש בכך אמנות ודבר ששווה צפייה או לא, כשצלם מפרסם תמונה שנראית כצילום ב'שוט' אחד ולא מודיע קבל עם ועולם שהצילום עבר עריכה מסיבית זה כבר חוצפה ופוגע בכל הצלמים האחרים שעובדים ישר. תגובה למערכת האתר  
‏יום ראשון ‏02 ‏דצמבר ‏2018   11:20

מבחינתינו אין גבולות וכל עוד מדובר ביצירה מקורית שמרכיביה העיקריים הם צילומים ושניתן להדפיס ולמכור - זה יכול להופיע באתר. כפי שכבר הוזכר כאן, אנחנו מתכננים גם לפתוח מחלקה שמיועדת לציורים ממש (רפרודוקציות) כך שגם ציירים יוכלו למכור את יצירותיהם באמצעות האתר.

לא כל כך מבין מה חשובים לך כל כך הגבולות? ולמה מצער אותך שיש הרבה תמונות באתר שמוגדרות לשיטתך כיצירות גרפיות ולא כצילומים (למרות שלדעתי לא רק שאין הרבה, יש מעט מאד אבל נניח), איזה צער זה גורם לך כצלם? ואיך זה בדיוק מעצבן?  תגובה לדוד   
‏יום ראשון ‏02 ‏דצמבר ‏2018   14:47

קודם כל תודה על המשוב- חשוב לי הגבולות בגלל שאני רואה בזה דבר שמפריע למה שאני קורה לו אומנות ה'צילום', ככל שהגבולות בין תמונה שערוכה בפוטו לבין תמונה ישר מהמצלמה נעלמות, זה יוצר מצב שבו אנשים שיש להם את הכישרון לתפוס את הרגע- פשוט נעלמים- כי בדרך כלל התוצאה הגרפית יותר יפה וותר צבעונית- וחבל. וגם כמו שאמר שמואל זה יותר מעצבן כשמציגים אותו כתמונה של תפיסת רגע.

כשאני רואה תמונה אני רואה מישהו מאחורה שמדבר ואומר לי דברים- ובתמונה גרפית אני שומע דברים לא נעימים- תראה איזה רגע יפה- לא קיים!  זה יפה אבל לא רגע...  תרגיש את החופש באויר מהציפורים שעפות מבעד לעננים..-לא הולך! הם לא עפות שם ואין להם חופש הם בתוך כלוב ומנסות לצאת וה'צלם' זייף את הרגש הזה כשהוא הדביק אותו בשמים.       תגובה לDoron  
‏יום שני ‏03 ‏דצמבר ‏2018   00:00

ממש לא מסכים עם הדברים שכתבת. אומנות הצילום היא לא ז'אנר אחד. יש בה כמה ז'אנרים שכל אחד מהם הוא עולם אחר. לתפוס את הרגע יכול להיות טוב בז'אנרים מסויימים אך יש גם מעבר לתפיסת הרגע בעולם הצילום. עולם הצילום הוא לא כזה צר כמו שאתה מנסה להציג אותו, או תפיסת רגע או סתם זיוף מעצבן. מזמין אותך לראות איך עובדים צלמי מזון שצריכים לצלם מנת אוכל בסטודיו - המנה שהם מצלמים לא ראויה למאכל אדם בד"כ אז זה הופך את זה לזיוף לא אמנותי? צילומי מזון זה אחד הז'אנרים הקשים ביותר בעולם הצילום. אמנות זה לא רק מילים גבוהות ותמונות שמספרות סיפור ע"י תפיסת רגע במצלמה בלבד.

בתכלס, מי שמעצבן אותך זה בעיקר קהל הצופים שאוהב יותר תמונות שעברו עיבוד מאשר תמונות של תפיסת הרגע ולא הצלמים עצמם שהאמנות שלהם היא לספק את הסחורה להמונים, ובעצם מי אמר שזה פחות טוב? במילים אחרות הדיון כאן צריך להתחיל מנקודת ההתחלה - מהי בעצם אמנות? תגובה לדני  
‏יום ראשון ‏02 ‏דצמבר ‏2018   11:43

דיוקן או פורטרט הוא ציורצילום או כל ייצוג אמנותי אחר של אדם. דיוקנאות מציגים לרוב את פלג הגוף העליון ובדרך כלל אינם מקושטים מאוד. מטרתם היא להציג את החזות הכללית של האדם, ולעיתים להוסיף לו תובנה אמנותית לגבי אישיותו.

מתוך ויקיפדיה הכוונה בעיקרלמה שמסומן בסגול בנושא דיוקן. אבל כוונתי הייתה בכל תחום צילום/ציור   עבודת הצייר נעשית לאורך זמן ומשקפת את השינויים בתאורה מצב הרוח של המצוייר והמצייר ואילו בצילום  עליך להכניס הכל בתמונה אחת חבילה מיוחדת לצלמים


Photoshop CC
+
Lightroom CC
+
Classic Lightroom

The New Creative Cloud (2018)

הצטרפו עכשיו
35 שח לחודש בלבד